U Srbiji, grubo gledano po jednom kriterijumu, postoje dve vrste vinarija: vinarije iz „telefonskog imenika” i one malo inventivnije, koje promišljanjem i begom iz rigoroznih birokratskih kandži imenuju svoju proizvodnju vina malo drugačije. Porodica Injac je, od samog nastanka, sebe svrstala u drugi sektor. Tako je nastala vinarija AVEN! Ovo je priča o brzom usponu, o instituciji sklada, o posvećenosti i trudu... Priča o sremskom vinskom dragulju koji raste na dnevnom nivou, o vinariji AVEN!
Vino se nikada ne dešava samo od sebe. Oni koji ga nemaju u genima, jednostavno osete snažan poriv u datom trenutku i hvataju se u koštac sa proizvodnjom, vođeni nekim neobjašnjivim silama, tražeći priču. Tradicija proizvodnje se kod porodice Injac ipak nalazi u genima. Naime, tokom devetnaestog veka se za mnoge strateške stvari pitao deda Jovan, poznat po proizvodnji vina. Da je to baš tako, dokazuje tradicionalni nadimak koji je prvo pripao baš njemu – Butelja! Nadimak je neretko važniji od prezimena, pa ima slučajeva da je postajao prezime. Butelja se prenosi sa kolena na koleno, kao i tradicija proizvodnje. Ovaj nadimak se nikada neće ugasiti i biće gradivni deo svake kapi vina koje kane iz Vinarije AVEN.
Da ova vinarija već dug vremenski period postoji u vizijama bračnog para Injac, jasno je već po prolasku kapije ljupkog vinskog hrama u Inđiji. U posed prvih vinograda (trenutno 2ha na Fruškoj Gori i 2ha u zakupu, u Župi aleksandrovačkoj) porodica Injac dolazi 2016-te godine, a formalno pravno, AVEN je kao vinarija registrovan 2017-te, u trenutku kada je sistem već potpuno razrađen i zatvoren. Kompletna atmosfera u vinariji, zvanično otvorenoj u januaru 2019-te, odiše konceptom. Svaki kubni centimetar unutar nevelikog ali optimizovanog AVEN zdanja vam vrlo ubedljivo kazuje da „improvizacija ne stanuje ovde“. Uostalom, vino je kanonska rabota, u kojoj za „igrarije“ ima mesta jedino u slučaju nepostojanja odgovarajućeg znanja, zatim potrebnih sredstava za proizvodnju i nedovoljno obučenog ljudstva. Tih komponenti u AVENU nema.
Ono čega ima u AVENU je svakako kapacitet da se godišnje proizvede i odneguje 25000 litara vina visokog kvaliteta, sa daljom tendencijom rasta u skladu sa potrebama tržišta. Na talasima progresa kvaliteta, pa i kvantiteta, menadžment vinarije vredno radi i maksimalno se trudi da bude prisutan gde god to ima smisla. Stoga ne čudi čitav niz manifestacija čijem su nivou, nadamo se, doprinela i AVEN vina.
U vinariji kažu: „Od maja 2017-te, kada je spakovana prva boca, do danas, pojavili smo se na velikom broju vinskih smotri, od lokalne do globalne važnosti. Učestvujemo da bi se predstavili, ali i da bi oslušnuli glas vinske javnosti i eventualno prihvatili određene interesantne sugestije, koje ne narušavaju našu AVEN filosofiju rada. Harmonija i sklad su nam prioritet! Naša je obaveza da u tome istrajemo.“
VINOGRADI
U sastavu Vinarije AVEN se nalaze dva vinograda, geografski i statusno razdvojena, ali konceptualno više nego povezana. U našem vlasništvu su dva hektara na teritoriji Starog Slankamena. Nadmorska visina od gotovo idealnih 243 m i jugoistočna orijentacija vinograda na vrhu brda, uz neposrednu blizinu Dunava (nekih 300 m vazdušne linije), čini ovo mesto idealnim za proizvodnju belih sorti grožđa. Tu negujemo rajnski rizling i šardone...
Drugi vinograd, koji trenutno držimo u zakupu, nalazi se na teritoriji Župe aleksandrovačke . Ta oblast garantuje svojom bogatom vinogradarskom istorijom i vinskim nasleđem, najviši mogući kvalitet grožđa. Iz tog vinograda nam stižu Cabernet Sauvignon i Merlot, u ovom trenutku uzdanice AVEN vinske filosofije.
PROIZVODNJA
U Avenu se trenutno proizvodi oko 10 000 litara vrhunskog vina godišnje (od 12 000 do 16 000 buteljki). Sorte grožđa koje tretiramo najsavremenijom tehnologijom u spoju sa dobrom tradicijom su: rajnski rizling, šardone, kaberne sovinjon i merlo... Bela vina i roze se nakon prerade čuvaju i neguju u sudovima od nerđajućeg čelika, dok crvena sazrevaju u barik buradima od srpskog hrasta. Važno je napomenuti da AVEN vina kroz sve svoje faze prolaze u apsolutno kontrolisanim uslovima, tako da bojazni od neželjenih efekata nema. Deo AVEN filosofije je i maksimalno poštovanje sirovine, koja jedino tako, gotovo sa garancijom vraća uloženo znanje, rad i trud.
Nivo kvaliteta proizvoda AVEN je od samog starta „u rukama“ kvaliteta same berbe. U boljim godinama svakako da će se proizvoditi više vina, a u onim slabijim logično manje. Ono što je apsolutno sigurno, bez obzira na globalne parametre berbe, iz vinarije AVEN nikada neće izaći vino koje ne zadovoljava najviše standarde koje je menadžment postavio još na samom startu. Vrlo brzo će se stići i do nekog trenutnog optimuma, odnosno 25000 litara ili 33000 buteljki. Bude li tržište zahtevalo još, potrudićemo se da i to ispoštujemo, pošto AVEN naprosto mora da raste. Iz dana u dan, iz nedelje u nedelju, iz berbe u berbu..