Riesling (Rizling) je sorta belog grožđa poreklom iz Nemačke, oblasti reke Rajne. Naziva se i Rajnski Rizing. Vinogradari ga smatraju kraljem belog grožđa.
Istorija
Riesling sorta grožđa vodi poreklo iz Nemačke, oblast reke Rajne. DNK analizom je ustanovljeno da je nastao ukrštanjem sorti Gouais Blac (Weißer Heunisch u Nemačkoj), Traminer i divlje loze. Prvi put se pominje u dokumentima 1435.godine. Rizling je tokom XIX veka značajno uticao na postavljanje osnova vinogradarstva u Nemačkoj. Danas se Riesling gaji širom sveta, uključujući Nemačku, Austriju, Francusku, Italiju, Australiju, Novi Zeland.
Geografska distribucija
Riesling se gaji na oko 55 000 hektara sa tendencijom rasta. Najviše zasada se nalazi u Nemačkoj (oko 24 000 ha), prvenstveno u regijama Mosel, Rheinessen, Rheingau i Pfalz. U Francuskoj Riesling je zasađen samo u Alzak regiji, blizu granice sa Nemačkom. Zasadi Rieslinga se u Austriji nalaze većim delom u Wachau regiji. Značajni vinogradi se nalaze i u SAD-u ( Kalifornija i Njujork), Australiji (Clare Valley i Eden Valley), Kanadi (Nova Škotska) kao i u Italiji (Alto Adiđe).
Karakteristike
Loza: Čokot je bujan, odrasli list je srednje veličine, petodelan i dvopolan. Peteljkin sinus je u obliku slova "U".
Plod: Grozd je srednje veličine duguljasti zbijen. Bobice male, okrugle, čvrste kožice, sa sitnim tamnim tačkicama. Težina grozda je od 80-100 gr.
Vino: Riesling vina su poznata po bogatom i kompleksnom aromatskom profilu. Povezuje sa aromama belog cveća, agruma (poput limuna i grejpa), breskve, jabuke i mineralnih nota. Starija Riesling vina mogu razviti složenost i bogatstvo ukusa. Odležavanjem vino često može pridobiti i "petrolejski ton", koji je odraz najkvalitetniih Riesling vina. Vino sadrži 11–13 % alkohola i 6-7 g/l ukupnih kiselina.
Agrobiološka svojstva
Riesling preferira umerenu kontinentalnu klimu - sa dugim i suvim letima i hladnim zimama. Dobro podnosi niske temperature i to do -24 0C. Najbolje uspeva na brdovitim terenima, blizu reke, koja su bogata mineralima, sa dobrom drenažom. Sazreva krajem septembra do novembra, pa se smatra kasnom sortom. Često se pušta da prezri, pa se zaledi, kako bi se proizvelo "ledeno vino". Sorta je osetljiva na sivu plesan, a srednje otporna prema plamenjači i pepelnici. Prinos varira od 9,000 – 15,000 kg/ha.
Sinonimi
Rhine Riesling, Johannisberg Riesling, Renski Riesling, White Riesling, Rajnai Rizling, Renski Rizling, Riesling Renano, Rizling Rýnsky, Weißer Riesling, Hochheimer, Rajnski Rizling.
Slaganje sa hranom
Rizling vino daje veliki izbor uparivanja sa hranom zbog ravnoteže šećera i kiselina. Može se kombinovati kako sa laganim, tako i sa teškim jelima. Odlično će se uklopiti kako uz belu ribu i morske plodove, tako i uz svinjsko pečenje, piletinu i pačetinu. Jedno je od retkih vina koje će se odlično slagati uz indijsku i azijsku kuhinju. Takođe se može služiti i uz poslastice na bazi voća.