Nemačka regija Mosel predstavlja jednu od 13 vinskih regija Nemačke, a dobila je ime po reci Mosel (Mozel) koja počinje u Francuskoj i ulazi u Nemačku gde se naglo okreće i akumulira u Rajni na putu za Severno more.
Upravo na ovom krivudavom kanjonu reke, proizvodi se najklasičniji Rizling na svetu.
Verovatno se pitate šta je to što čini baš ovu dolinu tako posebnom za uzgoj ovog grožđa i vina?
Sasvim jednostavno - kombinacija geologije, geografije i istorije.
Rizling je prvi put zabeležen u Nemačkoj davne 1435. godine i upravo to čini ovu vinsku regiju jedinstvenom, tradicija proizvodnje koja traje godinama i godinama unazad.
Međutim, dolina Mosel nije dom samo Rizlinga iako on čini 60% zasada. Ostale vrste grožđa koje se tu gaje su Elbling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Kerner i Auxerrois, ali i Pinot Noir i Chardonnay koji se često koriste u nemačkim penušavim, takozvanim Sekt vinima.
Tip zemljišta
Dva primarna tipa zemljišta su zastupljena u ovoj regiji, plavi i crveni škriljac. Iako su oba tla relativno siromašna, područja sa crvenim tlom uglavnom imaju više gline koja proizvodi bogatiji i bujniji stil rizlinga, dok je plavo tlo uglavnom cvetnije.
Škriljac nudi nekoliko jedinstvenih pogodnosti za proizvodnju vina u Moselu. Pre svega, vinogradi u ovoj regiji su dobro isušeni što je odlično tokom mokre sezone uzgoja. Zatim, škriljac zadržava toplotu koja je veoma korisna u hladnijim vinogradima. I konačno, prirodni mikroorganizmi koji uspevaju na ovakvom zemljištu, prvenstveno kvasci i bakterije, imaju veliku ulogu u krajnjoj definiciji ukusa i mineralnosti rizlinga.