O vinariji
Vinarija Ipša je porodični projekat koji je započeo obnovom starih maslinjaka i uljare iz 1929. godine. Vremenom, porodica Ipša proširila je svoju delatnost na vinogradarstvo, fokusirajući se na proizvodnju prirodnih vina uz minimalnu upotrebu tehnologije i mehanizacije. Njihov pristup podrazumeva ekološku obradu grožđa i čokota, spontanu fermentaciju na sopstvenim kvascima i odležavanje vina u drvenim buradima. Vinogradi se nalaze na položajima Santa Elena i Oprtalj, na nadmorskoj visini iznad 420 metara, što ih čini među najvišima u Istri.
Vinogradi
Vinogradi vinarije Ipša nalaze se na strmim terasama u okolini sela Ipši, na položajima Santa Elena i Oprtalj. Ova područja, na nadmorskoj visini iznad 420 metara, pružaju idealne uslove za uzgoj autohtonih sorti kao što su malvazija istarska, teran i refosk, ali i međunarodno priznatih sorti poput sivog pinota. Tlo bogato mineralima i mikroklima sa izraženim dnevnim oscilacijama temperature doprinose kompleksnosti i svežini vina. Vinogradi se obrađuju ekološki, uz očuvanje prirodne ravnoteže i biodiverziteta.
Podrum i filozofija
U vinskom podrumu vinarije Ipša, koji se nalazi na porodičnom imanju, vino se proizvodi autentičnim metodama sa minimalnom upotrebom tehnologije. Nakon ručne berbe, grožđe prolazi kroz spontanu fermentaciju na prirodnim kvascima i maceraciju koja traje od 10 do 25 dana. Nakon toga sledi presovanje i taloženje, pa zatim odležavanje vina u drvenim buradima tokom 10 do 18 meseci, čime se postiže bogatstvo ukusa i karakter vina. Ovaj način rada omogućava da vino u potpunosti izrazi autentičnost tla i mikroklime.
Uljara
Nekada je svako veće selo u Istri imalo svoju uljaru – tako je bilo i u Ipšima, gde je uljara u vlasništvu predaka porodice Ipša započela sa radom 1929. godine. Poslednja prerada obavljena je 1966, a više od pola veka kasnije, na istom mestu pokrenuta je savremena uljara, danas jedna od tehnološki najnaprednijih u svetu.
Uljara, koja se nalazi na imanju porodice Ipša, podeljena je na dva nivoa – prijemni deo i deo za preradu su odvojeni, što omogućava viši nivo higijene i veću kontrolu kvaliteta. Gornji deo je namenjen za čišćenje maslina od lišća i nečistoća, dok se u donjem delu odvija sam proces prerade.
Ono što uljaru čini posebnom jeste konstantna temperatura u celom sistemu prerade, počevši od pranja maslina u rashlađenoj vodi. Masline zatim ulaze u rashlađeni mlin, gde se zahvaljujući kontrolisanim uslovima razvijaju i zadržavaju prirodne arome, mirisi, pikantnost i gorčina. Kvalitet finalnog proizvoda dodatno osigurava minimalni kontakt maslina sa kiseonikom – jedini trenutak dodira sa vazduhom je pri ulasku u predmešač, nakon čega ceo proces prerade teče pod vakumom, sprečavajući oksidaciju i gubitak aroma.
Poseta i degustacije
Vinarija i uljara Ipša nude posetiteljima vođene degustacije vina i maslinovih ulja u autentičnom ambijentu. Tura uključuje obilazak vinograda, podruma i uljare, kao i stručno vođenu degustaciju kroz koju se može doživeti filozofija porodice Ipša.